WYNIKI WYSZUKIWANIA / SEARCH RESULTS:

Języki dla przyjemności

“Języków uczyłem się jednak głównie dla przyjemności, bezinteresownie”

Michał Cichy

Kojarzycie Michała Cichego, dziennikarza, pisarza, autora cudownego zbioru “Zawsze jest dzisiaj” (Czarne 2014) i felietonów w “Skarpie warszawskiej”? Opowiedział mi dzisiaj o tym, dlaczego uwielbia uczyć się języków obcych, a nade wszystko hiszpańskiego. Zapraszam do lektury!

“W wieku 48 lat zapisałem się do Instytutu Cervantesa na hiszpański. Większość mojej grupy stanowili licealiści, ale był z nami też 50-letni oficer lotnictwa, więc nie czułem się tam starcem-wyjątkiem.

Postanowiłem nauczyć się hiszpańskiego, żeby oglądać mecze ligi hiszpańskiej z oryginalnym komentarzem. Poza tym zaglądałem często na hiszpańskie internetowe strony sportowe i chciałem rozumieć więcej albo i wszystko.

Bo jeszcze przed kursem rozumiałem całkiem sporo. Wszystko dzięki temu, że na studiach nauczyłem się francuskiego i włoskiego, a przede wszystkim łaciny, która jest dla wszystkich języków romańskich podstawą.

Oprócz tego znałem też angielski i rosyjski, którego w tamtych czasach obowiązkowo uczono w szkole. Znajomość kilku języków pomogła mi bardzo, kiedy w 1989 roku zacząłem pracę w dziale zagranicznym “Gazety Wyborczej”.

Języków uczyłem się jednak głównie dla przyjemności, bezinteresownie. Bardzo lubię poznawać i udawać obcojęzyczne akcenty, na przykład uwielbiam recytować dialogi z filmu “Trainspotting” z akcentem szkockim. Mam w domu wiele słowników etymologicznych, lubię poznawać pochodzenie słów. W innym życiu mógłbym być naukowcem na jakimś wydziale filologicznym. W tym życiu jestem pisarzem, a z nauki języków mogę mieć korzyść, kiedy gdzieś pojadę i będę mógł swobodnie porozmawiać z kelnerem o menu w restauracji.”

Oczywiście nie mogłam się powstrzymać i zaprosiłam Pana Michała na Spotkania z hiszpańskim w Językodajni 😉

PODZIEL SIĘ:
FacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail
OPUBLIKOWANY W: TU I TERAZ
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

English w Ameryce Południowej

TAM13/08/2016

Języki dla przyjemności

TU I TERAZ22/09/2016

Adults only

IN LOVE WITH POLAND14/07/2016

Polubiłeś nas? :) Bardzo nam miło!

Jeśli chcesz, co jakiś czas będziemy wysyłać Ci najciekawsze wpisy i informacje.  Zostaw nam tylko Twoje dane:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych w tym ich zbieranie i wykorzystywanie w celach: zapisu na spotkania i warszaty, ewidencji sprzedaży, wysyłania informacji marketingowych, kontaktu z klientem przez Jezykodajnia/ Polish Yourself Agnieszka Bolikowska z siedzibą w Warszawie, przy ul. Panieńskiej 9 lok.29, NIP: 5262193770, stosownie do postanowień ustawy z dnia 19 sierpnia 1997 r.o ochronie danych osobowych (Dz. U. nr 133 poz. 993 ze zm.).(wymagane)

Free newsletter examples inspired by FreshMail